Můžeme si spočítat,kolik stojí hodina jízdy v autoškole

Kalkulace hodiny jízdy v autoškole

V přiloženém souboru najdete zcela jednoduchou kalkulaci jedné hodiny výcvikové jízdy v autoškole.

Pro naprosté zjednodušení a objektivní vypovídací schopnost výpočtu samotné hodiny jízdy se vychází z položky mezd, k tomu odpovídajících odvodů, zákonem stanovených minimálních počtů výcvikových hodin včetně zkoušky, průměrné spotřeby PHM dle technického průkazu, ceny benzínu, cestovní náhrady za kilometr jízdy vozidla dle zákoníku práce (dříve zákon o cestovních náhradách). DPH je uvažována nikoli 20%, protože z části nákladů se odečte, proto ze zkušenosti pouze 11%.

Varianty mezd jsou 3 a najdete je na jednotlivých listech souboru KALKULACE níže:

- první je "minimum" se sazbou minimální hrubé (nikoli superhrubé) mzdy pro učitele autoškoly v dané tarifní třídě 71,50 Kč za hodinu. Nelze předpokládat, že za takovou mzdu by nějaký učitel v autoškole byl ochoten pracovat, ale je to nejméně, kolik by mohl dostat zaplaceno.

- druhá je "standard", tedy 125 Kč hrubé mzdy na vyučovací hodinu. To je snad mzda, za kterou je učitel ochoten pracovat, nicméně nedosáhne ani na průměrnou mzdu v ČR

- třetí je "optimum" , 150 Kč hrubé mzdy tedy mzda, jakou by učitel měl brát, aby měl plat alespoň o něco vyšší, nežli je průměrný plat v ČR.

Z jednoduchého výpočtu je na první pohled vidět, že nejnáročnější položka nákladů na výcik jsou mzdy. Kdykoli chce majitel autoškoly ušetřit, vždy nejvíce ušetří tím, že bídně zaplatí učitele. Ten si ovšem potřebuje vydělat na živobytí. Zkuste hádat jak a na kom může špatně placený učitel ušetřit ? Pokud usoudíte, že na žákovi, nemýlíte se.

Dále je z výpočtu patrné, že nabízí-li autoškola výuku a výcvik za ceny začínající v tisících číslicemi 6 či 7 nejedná se o ekonomický zázrak, ale o něco zcela jiného. Začíná-li cena kursu číslem 8 nebo 9 není to sice pro autoškolu žádný zisk, ale není ncena vás vždy ošidit.

Chcete-li si s čísly pohrát, klidně můžete.

KALKULACE KE STAŽENÍ:  admin/files/File/2011-Kalkautohod.xls